Art 

Cup Winner: Callum Macleod, 9a Laxay

 

Portrait/Still Life painting - any medium

1st, Callum Macleod, 9a Laxay

2nd, Margaret Macleod, 40 laxay

3rd, Callum Macleod, 9a Laxay

 

Portrait/Still Life drawing - any medium

1st, Denise Wilson, 12b Habost

 

Landscape painting - any medium

1st, Callum Macleod, 9a Laxay

2nd, Gemma Lawrie, 9a Upper Coll

3rd, Donna Macleod, 12 Laxay

 

Landscape drawing - any medium

1st, Denise Wilson, 12b Habost

 

Picture - any subject/medium not aforementioned 

1st, Callum Macleod, 9a Laxay

2nd, Marilyn Macdonald, 7 Kershader

3rd, Alasdair Macdonald, 11 Keose

Cattle 

Breeding cow with calf at foot

1st, John Macdonald, 7 kershader

2nd, Angus Mcdowall, 13 Habost

3rd, John Macdonald, 7 Kershader

 

Male calf born before 01/04/2015

1st, Angus Mcdowall, 13 Habost

2nd, John Macdonald, 7 Kershader

3rd, Jim McLaughlin, 1 Sheildinish

 

Male calf born after 01/04/2015

1st, Donald Montgomery, 11a Garyvard

2nd, Alan Wilson, Kershader

 

Female calf born before 01/04/2015

1st, Jim McLaughlin, 1 Sheildinish

 

Female calf born after 01/04/2015

1st, Alan Wilson, Kershader

2nd, Donald Montgomery, 11a Garyvard

 

Heifer with calf at foot

1st, Jim McLaughlin, 1 Sheildinish

 

Heifer kept for breeding, born before 01/01/2015

1st, Angus Mcdowall, 13 Habost

2nd, Derek Campbell, 1 Obe Rd, Leverburgh

3rd, Jim McLaughlin, 1 Sheildinish

 

Bullock born before 01/01/2015

1st, Ruth Macdonald, 26 Laxay

 

Reserve Champion: John Macdonald, 7 Kershader

Supreme Champion: Angus Mcdowall, 13 Habost

 

Local Clubs and Organisations 

Table top display on a theme - ‘A Book Title’ - 80cmx80cm

1st, Balallan Hall

2nd, Habost Hall

3rd, Kinloch Social Club

 

Crafts

Built up item (e.g. stool, chair, standard lamp, bird table, planter)

1st, Nicola Finlayson, 4 High Street

 

Item of wood worker’s choice

1st, Norman Mackay, Clearview, Balallan

 

Item of metalworker’s choice

1st, Derek Macleod, 2 Balallan

2nd, Derek Macleod, 2 Balallan

 

Shepherd’s Crook, plain or fancy, wood or horn head

1st, Chris Anderson, Kintarvie, Arivruaich

 

Flowers

Cup winner: Sandra McLaughlin, Sheildinish

Same Kind - cut garden flowers (same colour arrangement)

1st, Christine Matheson, 32 Laxay

2nd, Anna Lee Sinfield, 1 Parkview Terrace, Balallan

3rd, Janet Anderson, Kintarve, Arivruach

 

Mixed Kind - cut garden flowers (mixed colour arrangement)

1st, Ishbel Macdonald, 9 Keose, Glebe

2nd, Christine Matheson, 32 Laxay

3rd, Sandra Macdonald, 11 Keose, Glebe

 

Mixed Kind - cut garden flowers (same colour arrangement)

1st, Sandra McLaughlin, 1 Sheildinish

 

Pot Plant (with flower) 

1st, Janet Anderson, Kintarve, Arivruach

2nd, Sandra McLaughlin, 1 Sheildinish

3rd, Christine Matheson, 32 Laxay

 

Pot Plant (without flower)

1st, Sandra McLaughlin, 1 Sheildinish

2nd, Etta Macdonald, 10 Tonair, Balallan

3d, Janet Anderson, Kintarve, Arivruach

 

Outdoor Container of Plants

1st, Sandra McLaughlin, 1 Sheildinish

2nd, Christine Matheson, 32 Laxay

3rd, Sandra McLaughlin, 1 Sheildinish

 

Outdoor Hanging Basket

1st, Sandra McLaughlin, 1 Sheildinish

2nd, Sandra McLaughlin, 1 Sheildinish

3rd, Christine Matheson, 32 Laxay

 

Miscellaneous

Soft Toy or Family of Soft Toys

1st, Hilary Heggie, 81 Leurbost

 

Mobile phone cover, any craft

1st, Eilidh Heggie, 81 Leurbost

 

Something new from something old

1st, Karen Macleod, 2 Balallan

 

Photography

Cup winner: Ali Finlayson, Port of Ness

 

Animals

1st, Mairi Mackenzie, Soval

2nd, Ali Finlayson, 4 High St, Port of Ness

3rd, Lia Mathieson, 96 Balallan

 

Places

1st, Angus Macdonald, 9 Keose, Glebe

2nd, Gill Macleod, 16 Laxay

3rd, Nicola Finlayson, 4 High St, Port of Ness

 

Open: Still life, abstract 

1st, Ali Finlayson, 4 High St, Port of Ness

2nd, Ali Finlayson, 4 High St, Port of Ness

3rd, Michael Mackenzie, Soval

 

Amusing Photo (with caption)

1st, Mairi Mackenzie, Soval

2nd, Charlie Macleod, 11 Steinish

3rd, Charlie Macleod, 11 Steinish

 

Poultry

Cup winner: Donna Macdonald, Laxay

 

Hen - Cross Breed

1st, Hayden Campbell, Stornoway

2nd, Lilly Mcdowal, Habost

 

Pullet - Cross Breed

1st, Donna Macdonald, 18 Laxay

2nd, Donna Macdonald, 18 Laxay

Cockerel - Any Breed

1st, Jessica Mcdowall, 6 Habost

 

Sheep - North Country Cheviot - Hill Type - Local

 

Ram - Two Shear and Older

1st, Angus Mcdowall, 13 Habost

2nd, John Murdo Mathieson, 30 Gravir

3rd, John Murdo Mathieson, 30 Gravir

 

Ram - Shearling

1st, John Murdo Mathieson, 30 Gravir

 

Ram - Lamb

1st, Peter Maclennan, Laxay

 

Ewe with own lamb of same breed at foot

1st, Ewen Montgomery, 30 Balallan

2nd, Andrew Begg, 6 Garyvard

3rd, Ewen Montgomery, 30 Balallan

 

Gimmer

1st, Ewen Montgomery, 30 Balallan

2nd, Ewen Montgomery, 30 Balallan

3rd, Andrew Begg, 6 Garyvard

 

Cross lamb our of a North Country Cheviot ewe

1st, Ruth Macdonald, Laxay

 

Sheep - North Country Cheviot - Hill Type - Open

Ram - Two Shear and Older

1st, Murdo Maciver, 8 Coll

2nd, Alasdair Maciver, 15 Vatisker

3rd, Murdo Macdonald, 23 Knock

 

Ram - Shearling

1st, Sally Hargrieves, 21A New Shawbost

2nd, John Murdo Mathieson, 30 Gravir

3rd, Alasdair Maciver, 15 Vatisker

 

Ram - Lamb

1st, Alasdair Maciver, 15 Vatisker 

2nd, Alasdair Maciver, 15 Vatisker

3rd, Murdo Maciver, 8 Coll

 

Ewe with own lamb of same breed at foot

1st, Alasdair Maciver, 15 Vatisker

2nd, Murdo Maciver, 8 Coll

3rd, Ewen Montgomery, 30 Balallan

 

Gimmer

1st, Ewen Montgomery, 30 Balallan

2nd, Murdo Maciver, 8 Coll

3rd, Alasdair Maciver, 15 Vatisker

 

Cross lamb our of a North Country Cheviot ewe

1st, Murdo Maciver, 8 Coll

 

Sheep - Blackface - Lochs Ward Only

Ram - Two Shear and Older

1st, Donald Montgomery, 11a Garyvard

2nd, John Murdo Mathieson, 30 Gravir

 

Ram - Shearling

1st, Donald Montgomery, 11a Garyvard

2nd, Gordon Maciver, 23 Laxay

3rd, Ruth Macdonald, 26 Laxay

 

Ram - Lamb

1st, Ruth Macdonald, 26 Laxay

2nd, Ruth Macdonald, 26 Laxay

 

Ewe with own lamb of same breed at foot

1st, John Murdo Mathieson, 30 Gravir

2nd, John Murdo Mathieson, 30 Gravir

3rd, Ruth Macdonald, 26 Laxay

 

Gimmer

1st, Calum Mackay, 5 Achmore

2nd, Calum Mackay, 5 Achmore

3rd, Gordon Maciver, 23 Laxay

 

Ewe - Lamb

1st, John Murdo Mathieson, 30 Gravir

2nd, John Murdo Mathieson, 30 Gravir

 

Cross lamb out of a Blackface ewe

1st, John Murdo Mathieson, 30 Gravir

2nd, John Murdo Mathieson, 30 Gravir

 

Sheep - Blackface - Open

Ram - Two Shear and Older

1st, Donald Montgomery, 11a Garyvard

2nd, Don Macleod, 5 Shullishader

3rd, Sheen Nicolson, 14 Sheshader

 

Ram - Shearling

1st, Don Macleod, 5 Shullishader

2nd, Don Macleod, 5 Shullishader

3rd, Donald Montgomery, 11a Garyvard

 

Ram - Lamb

1st, Hannah Mackay, 7 North Bragar

2nd, Ali Williamson, 20 South Bragar

3rd, Don Macleod, 5 Shullishader

 

Ewe with own lamb of same breed at foot

1st, Hannah Mackay, 7 North Bragar

2nd, Hannah Mackay, 7 North Bragar

3rd, Ali Williamson, 20 South Bragar

 

Gimmer

1st, Don Macleod, 5 Shullishader

2nd, Hannah Mackay, 7 North Bragar

3rd, Don Macleod, 5 Shullishader

 

Ewe - Lamb

1st, Hannah Mackay, 7 North Bragar 

2nd, Don Macleod, 5 Shullishader

3rd, Ali Williamson, 20 South Bragar

 

Cross lamb out of a Blackface ewe

1st, John Murdo Mathieson, 30 Gravir

2nd, Murdo Maciver, 8 Coll

3rd, John Murdo Mathieson, 30 Gravir

 

Sheep - Any other breeds - Lochs Ward Only

Ram - Two Shear and Older

1st, John Murdo Mathieson, 30 Gravir

2nd, John Murdo Mathieson, 30 Gravir 

3rd, John Murdo Mathieson, 30 Gravir

 

Ewe with own lamb of same breed at foot

1st, Ruth Macdonald, 26 Laxay

 

Gimmer

1st, Ewan Montgomery, 30 Balallan

 

Ewe - Lamb

1st, Ruth Macdonald, 26 Laxay

 

Sheep - Any other breeds - Open

Ram - Two shear and older

1st, John Murdo Mathieson, 30 Gravir

2nd, John Murdo Mathieson, 30 Gravir

3rd, John Murdo Mathieson, 30 Gravir

 

Ewe with own lamb of same bread at foot

1st, Ruth Macdonald, 26 Laxay

 

Gimmer

1st, Don Macleod, 5 Shullishader

2nd, Don Macleod, 5 Shullishader

3rd, Ewan Montgomery, 30 Balallan

 

Cross Lamb out of ewe AOB

1st, Sheena Nicolson, 14 Sheshader

 

Vehicles

Best Restored Vintage Tractor

1st, Derek Macleod, 2 Balallan

 

Best Restored Vintage Vehicle

R J Macleod, 65 Balallan